این زن زیباترین عکس‌ها را از امام(ره) گرفت

اولین زنی که دوربینش را رو به جنگ گرفت!

اولین زنی بود که دوربینش را رو به جنگ گرفت و تصاویر دفاع مقدس را از منظر نگاه ظریف یک زن به ثبت رساند. در همین جنگ و حین عکاسی بود که با همسرش ازدواج کرد. برای رفتن به جنگ با او مخالفت‌ها شد اما کسی در نهایت حریفش نشد تا پای ثابت جبهه‌ها شد.

 کاظم‌زاده عکاس و روزنامه‌نگار دفاع مقدس بود که سوم خرداد ماه ۱۴۰۱ در سن ۶۵ سالگی درگذشت. از او به عنوان اولین خبرنگار و عکاس زن جنگ ایران و عراق یاد شده است. او در زمان حضورش با شهید اصغر وصالی نیز آشنا شده بود و پس از مدتی با یکدیگر ازدواج کردند. گفته می‌شود شهید وصالی به فرمانده «دستمال سرخ ها» شهرت داشته است.

روزنامه انقلاب اسلامی تازه تأسیس شده بود و نیاز به عکاس و خبرنگار داشت. مریم کاظم‌زاده هم به دلیل علاقه‌ای که داشت، در انگلیس دوره عکاسی دیده بود پس به عنوان عکاس و خبرنگار در این روزنامه مشغول به کار شد.

تیر ۵۷ بود پاوه شلوغ شد. دوست داشتم برای تهیه خبر به کردستان برود. دوبار درخواست دادم اما به دلیل زن بودنش قبول نکردند. با این همه دست‌بردار نبود. چند بار دیگر مصر شد تا اینکه بالاخره با سفرش به کردستان موافقت شد.

کاظم زاده در خاطره‌ای از حضورش در جنگ گفته بود، «یک‌بار یکی از رزمنده‌ها از دیدن من آنجا متعجب و تا حدی هم عصبانی شده بود، از دور با اشاره دست گفت: اینجا چه کار می‌کنی؟ من هم گفتم خودت چه کار می‌کنی؟ اسلحه‌اش را بالا برد و گفت: می‌جنگم! من هم دوربینم را بالا بردم و گفتم من هم عکس می‌گیرم!»

کاظم‌زاده در زمان حضورش در کردستان مدتی با شهید مصطفی چمران را همراهی و تصاویری از مبارزه سربازان را ثبت کرده بود که تعدادی از آن تصاویر در کتاب «عکاسان جنگ» هم آمده است.

 

گزارش آیین بزرگداشت مریم کاظم‌زاده

مریم کاظم‌زاده توانست گوشه‌ای از تاریخ انقلاب و خصوصا جنگ تحمیلی را ثبت کند. خانواده‌، او را بسیار بااعتماد به نفس بار آورد. خودش به انگلیس رفت و حجابش را هم داشت. زیباترین عکس‌ها را از امام(ره) گرفت. مریم کاظم‌زاده شهر به شهر و کوچه به کوچه از انقلاب تصویر گرفت تا امروز شخصیتش برای همه زنان جوان یک الگو باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح، آیین بزرگداشت مریم کاظم‌زاده ـ عکاس و روزنامه‌نگار دفاع مقدس ـ عصر روز یکشنبه (هفتم خردادماه) در بنیاد فرهنگی روایت فتح با حضور خانواده هنرمند، عکاسان پیشکسوت و جمعی از مدیران این بنیاد برگزار شد.

نخستین سالگرد درگذشت مریم کاظم‌زاده عکاس و روزنامه نگار دفاع مقدس روز گذشته در بنیاد فرهنگی روایت فتح با حضور خانواده، هنرمندان، عکاسان پیشکسوت و جمعی از مدیران این بنیاد برگزار شد.

در این مراسم دختر مریم کاظم‌زاده به عنوان نخستین سخنران روی صحنه رفت و با اشاره به انتشار عکس‌های مادرش در مجموعه کتاب عکاسان جنگ به همت انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس در سخنانی کوتاه گفت: ما وقتی کودک بودیم و با خواهرم در کمد دنبال شکلات می‌گشتیم عکس پیدا می‌کردیم فکر می‌کردم این روال است و جای عکس در کمد است. آقای میرهاشمی و آقای بهرامی از مدیران انجمن عکاسان، سالی که خواستند عکس‌های مادر را منتشر کنند فکر نمی‌کردیم تا این اندازه دیده شود. این عکس‌ها باعث شد مادرم دوباره زنده شود.

در ادامه محمدحسین حیدری، مدیرعامل انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح به عنوان دومین سخنران با اشاره جمع شدن دوباره اهالی عکس و عکاسان پس از شیوع کرونا عنوان کرد: خوشحالم بعد از مدتی که به دلیل کرونا و دیگر مسایل نتوانستیم مجلسی ترتیب دهیم امروز یاد و خاطر خانم کاظم زاده باعث شد این برنامه تدارک دیده شود. او طی حیات پربار و پرثمرش مایه وفاق عکاسان بود. حضورش در دل حوادث مختلف خصوصاً انقلاب و آتش و خون دوران دفاع مقدس از او زنی شجاع ساخت. از او زنی هنرمند و دغدغه‌مند ساخت و ما افتخار داریم که این دست از زنان توانسته‌اند گوشه‌ای از تاریخ انقلاب را ثبت کنند. امیدواریم تا هستند قدرشان را بدانیم و وقتی رفته‌اند یادشان را نگه داریم.

وی در پایان سخنانش به نام‌های دیگری از درگذشتگان اشاره و از احمد علیزاده نوری، اکبر عالمی، احمد نصیرپور، نادر طالب زاده و … یاد کرد.‌

در بخش دیگر محسن راستانی عکاس روی صحنه رفت و گفت: شاید من خیلی خانم کاظم زاده را نمی‌شناختم و آشنایی نزدیکی با او نداشتم. اما گاهی ما مسئول این دوری نبودیم بلکه طبقه‌بندی‌های بود که در جامعه شکل می‌گرفت و آدم‌ها را متفاوت جلوه می‌داد. من وقتی چهره او را در جوانی می‌دیدم یاد خواهران در خرمشهر می‌افتادم که امروز بخشی از واقعیات جنگ در خرمشهر هستند.

این عکاس در ادامه نیز گفت: رزمنده‌ای که می‌جنگد رو به رویش را نگاه می‌کند و حتی کنار یا پشتش را نمی‌بیند اما به نظرم زنان شهامت بیشتری داشتند که صحنه را کامل‌تر نگاه کنند. بخشی از ادبیات دفاع مقدس ما توسط زنان نگاشته شد و می‌فهمید اگرچه زن چیزی نمی‌گوید و سکوت کرده اما همه را در دلش نگه داشته است. بخشی از دردهای جنگ در درون زنان شکل می‌گیرد.

راستانی با طرح سوالی گفت: چرا امروز دانشجویان ما این زن بزرگ را نمی‌شناسند؟ مگر قرار است همه خود را معرفی کنند و پشت این تریبون بیایند. بسیاری بودند که انسان‌های بزرگی بودند و فارغ از طبقه بندی‌ای که جامعه دینی به آنها می‌بخشید انسان بودند. مریم کاظم‌زاده متعلق به همه ماست. او خوب زندگی کرد. هر جا بوده از حقیقت چنگ زده است در جنگ هم به دنبال حقیقت بوده است.

وی اضافه کرد: او نزدیک‌ترین فاصله را با واقعیت داشت و انسانی که بتواند با واقعیت مماس شود به رنج‌ها، غم‌ها، ایثار، قدرت‌های بشری و… نزدیک شود در عکس هم به واقعیت نزدیک است. این عکاسان شاخص سرمایه اجتماعی ما هستند.

در بخش دیگر مراسم فاطمه نواب صفوی در سخنانی تصریح کرد: مریم کاظم زاده زنی بود که خیلی زندگی کرده بود. ممکن است کسی صد سال زندگی کرده باشد اما یک ماه هم زندگی‌اش پر از تجربه نباشد. او در خانواده‌ای بود که بسیار او را با اعتماد به نفس بار می‌آورند خودش به انگلیس می‌رود و حجابش را هم دارد. اعتقاداتش را حفظ می‌کند. زیباترین عکس‌ها را از امام(ره) می‌گیرد و شهر به شهر و کوچه به کوچه تصویر می‌گیرد از انقلاب. شخصیت او برای همه زنان جوان یک الگوست.

طیبه میرزا اسکندری سردبیر اسبق نشریه زن روز نیز به عنوان آخرین سخنران درباره مریم کاظم‌زاده گفت: ما سال‌ها در حوزه زنان کار مطبوعاتی کردیم و یک دغدغه داشتیم که این بود که زنی که انقلاب می‌خواست بسازد و به جامعه ایران و جهان معرفی و عرضه کند معرفی شود.

وی اضافه کرد: ما کمتر توانستیم چنین زنانی را نشان دهیم. نه اینکه زنان قابل عرضه به جهان و جهانیان نداشته باشیم اما در نمایش این چهره‌ها کم توفیق بودیم.

وی در پایان گفت: مریم کاظم‌زاده بزرگ‌تر از هنرمندی اش در عکاسی، هنرمندی اش در نحوه‌ای از زیستن بود که توانست زن مسلمان انقلابی را به بهترین شکل به تصویر بکشد و ما هنوز در یک‌سالگی درگذشت او احساس می‌کنیم او را همچنان داریم و همچنان از او ایده می‌گیریم و الگو است.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *