برندگان عکاسی حیات وحش سال ۲۰۲۱

برندگان عکاسی حیات وحش سال ۲۰۲۱/ شکار عنکبوتی به اندازه آدمیزاد!

عکاس یکی از سمی ترین عنکبوت های جهان را در یک منزل پیدا کرد، عنکبوت سرگردان برزیلی که از بچه اش در زیر بدن خود محافظت می کند. او قبل از انتقال ایمن عنکبوت غول آسا به خارج از منزل، از این حشره که به اندازه انسان است، عکس گرفت.

برندگان عکاسی حیات وحش سال 2021/ شکار عنکبوتی به اندازه آدمیزاد!+عکس

خبرگزاری فارس ـ گروه تجسمی ـ علیرضا سپهوند: عکاسی حیات وحش، شاخه‌ای از عکاسی است که در آن از حیوانات و جانوران زنده و در محیط طبیعی آن‌ها عکسبرداری می‌شود.

عکاسی در این سبک، نیاز به دانش بالا و تجربهٔ فراوان در زمینهٔ عکاسی و آشنایی با رفتار حیوانات گوناگون دارد. عکاسان باید توان اثبات طبیعی بودن تصاویر را داشته باشند. عکاسی از حیوانات اهلی جزو عکس‌های این ژانر محسوب نمی‌شود.
در عکاسی از حیات وحش، عکاس به دنبال به تصویر کشیدن حیوانات جالب به همراه حرکاتی مانند غذا خوردن یا جنگیدن آن‌ها است. اگر چه عکاسی از حیات وحش یا شکار برای دنیای عکاسی تکراری است با این وجود هر ساله عکاسان حرفه ای و آماتور با شکار لحظات و زوایای جدید و شگفت انگیز، توجه و شگفتی علاقمندان را به عکس های خود جلب می کنند.

در این نوع عکاسی، دهانه‌ باز لنز برای دستیابی به سرعت بالا و ثبت سوژۀ در حال حرکت و محو کردن پس زمینه استفاده می‌شود. همچنین عکاسان حیات‌ وحش، از لنز تله برای زوم کردن بیشتر روی سوژه استفاده می‌کنند بنابراین عکاسان حیات وحش بیشتر احتیاج به سه‌پایه دارند. آن‌ها همچنین برای این که بتوانند به حیات‌ وحش نزدیک‌تر شوند احتیاج به وسایلی برای استتار دارند. گاهی برای اینکه قدرت مانور عکاس برای تعقیب حیوانات وحشی زیاد شود از تک پایه استفاده می‌شود. تک پایه‌ها به دلیل سبک بودن و قابلیت تحرک سریع بهتر از سه پایه‌ها عمل می‌کنند. این تازه توضیح اجمالی از شرایط و امکانات عکاسان است.

با این توضیح نگاهی می اندازیم به برندگان مسابقه عکاسی حیات وحش جهانی امسال، که از ۱۵ اکتبر در موزه تاریخ طبیعی لندن به نمایش گذاشته می شوند.

تصویر اصلی
برنده بخش عکاسی خبری
فیل در اتاق،
اثر آدام آزوِل، استرالیا.
عکس: عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱ سه شنبه ۱۲ اکتبر ۲۰۲۱ ۲۲.۳۰ BST

برنده بخش حیوانات در محیط طبیعی
غذای باقی مانده از خرس گریزلی، توسط زک کلوتیه، ایالات متحده خرس گریزلی به دام دوربین کلوتیه علاقه نشان می دهد. بازگشت به صحنه چالش برانگیز بود. عکاس، برفاب را با درختان افتاده و باقیمانده جسد گوزن پل زد. این آخرین فریمی بود که روی دوربین ثبت شد. گریزلی، زیر گونه ای از خرس های قهوه ای، تا هفت ماه را در یک «تورپور»، نوعی سبک از خواب زمستانی، سپری می کند. آنها در بهار ظاهر می شوند، گرسنه هستند و غذاهای متنوعی از جمله پستانداران را مصرف می کنند.
عکس: زک کلوتیه/ عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده، جایزه نمونه بخش ستاره نو ظهور
به وقت خنک شدن خرس های ساحلی، اثر مارتین گرگوس، کانادا/اسلواکی
گرگوس خرس های قطبی را در نوری متفاوت در تابستان نشان می دهد. در یک روز گرم، دو خرس ماده خود را خنک کرده و بازی می کنند. گرگوس از یک پهپاد برای ثبت این لحظه استفاده کرده است. از نظر او، شکل قلب نماد محبت خواهر و برادر بین آنها و «عشقی است که ما مردم به حیات وحش و طبیعت داریم». او سه هفته را صرف عکاسی از خرس ها در اطراف خلیج هادسن کرد. در تابستان، آنها عمدتا از ذخایر چربی خود استفاده نمی کنند و با فشار کمتری برای یافتن غذا، اجتماعی تر می شوند.
عکس: مارتین گرگوس/عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده بخش رفتار پرندگان
لمس صمیمی، اثر شین کالین، کلاغ های کانادا در حین نمایش محبت و دوستی.
نیمه زمستان بود، شروع فصل جفت گیری زاغ ها. کالین با استفاده از صحنه بدون نور روی زمین یخ زده دراز کشید تا جزئیات پرهای رنگین کمانی زاغها را در مقابل برف متضاد ثبت کند تا این لحظه صمیمی شکار و آشکار شود. کلاغ تا آخر عمر با جفت خود می مانند. این زوج هدایایی چون خزه، شاخه و سنگهای کوچک را رد و بدل کردند و برای تقویت رابطه یا پیوند زوج برای یکدیگر آواز سر دادند.
عکس: شین کالین/عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده بخش گیاهان و قارچ ها
بازتاب های غنی، اثر جاستین گیلیگان، استرالیا

انعکاس تصویر یک محیط بان دریایی در بین جلبک های دریایی ثبت شده است. گیلیگان در جنوبی ترین صخره های گرمسیری جهان، می خواست نشان دهد مدیریت دقیق انسان چگونه به حفظ این جنگل جلبک دریایی پر جنب و جوش کمک می کند. تنها با یک روزنه که فقط ۴۰ دقیقه دوام آورد به همراه شرایط مناسب و موافق جزر و مد، سه روز آزمون و خطا طول کشید تا تصویر مورد نظر را بدست آورد. آثار بحران آب و هوا، مانند افزایش دمای آب، بر صخره ها تأثیر می گذارد. جنگل های جلبک دریایی صدها گونه از جانداران را پشتیبانی می کنند، کربن را جذب می کنند، اکسیژن تولید می کنند و از خطوط ساحلی محافظت می کنند.
عکس: جاستین گیلیگان/عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده بخش رفتار پستانداران
سر به سر، اثر استفانو آنترتینر، ایتالیا

دو گوزن شمالی سوبالارد برای فرمانروایی بر یک قلمرو می جنگند. استفانو با تماشای نبرد، احساس کرد که در بو، سر و صدا، خستگی و درد غوطه ور است. گوزن شمالی با شاخ درگیر شد تا اینکه نر غالب، سمت چپ، رقیب خود را از میدان به در کرد و فرصت تولید مثل را برای خود فراهم کرد. گوزن های شمالی در اطراف قطب شمال گسترده هستند، اما این زیرگونه تنها در سوالبارد زیست می کنند. جمعیت این گونه نادر تحت تأثیر بحران آب و هوا قرار گرفته و افزایش بارندگی می تواند منجر به یخ زدن آب های سطحی شده و مانع دسترسی گوزنها به گیاهان شود.
عکس: استفانو آنترتینر/عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده بخش رفتار بی مهرگان
ریسندگی گهواره، اثر گیل ویزن، کانادا

عنکبوت صیاد، ابریشم را از نخ های خود بیرون می کشد تا کیسه تخم خود را ببافد. عکاس این عنکبوت را زیر پوست سست درخت  کشف کرد. ویزن می گوید: حرکت نخ ریسی عنکبوت مرا به یاد حرکت انگشتان انسان هنگام بافندگی انداخت. این عنکبوت ها در تالاب ها و جنگل های معتدل شرق آمریکای شمالی هستند. این عنکبوت ها بیش از ۷۵۰ تخم را در یک کیسه جای می دهند. عنکبوت های بافنده، کیسه های تخم خود را با خود حمل می کنند تا زمانی که تخم ها بیرون می آیند و عنکبوت های تازه به دنیا آمده متفرق می شوند.
عکس: گیل ویزن/عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده بخش رفتار دوزیستان و خزندگان
آنجا که سوسمار های غول پیکر تکثیر می شوند، اثر جوائو رودریگز از پرتغال

رودریگز توسط یک جفت سمندر با دنده تیز شگفت زده می شود. طی پنج سال گذشته این اولین شانس او برای غواصی در این دریاچه  بود، زیرا این دریاچه فقط در زمستانهای بارندگی های فوق العاده شدید ظاهر می شود. او چند ثانیه فرصت داشت تا دوربین خود را قبل از شنا کردن تنظیم کند. این سمندرها در شبه جزیره ایبری و در شمال مراکش یافت می شوند و از دنده های نوک تیز خود به عنوان سلاح استفاده می کنند و پوست خود را سوراخ کرده و ترشحات سمی را جمع آوری کرده و سپس آنها را به مهاجم می زنند.
عکس: جوائو رودریگز/عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده بخش پرتره حیوانات
«بازتاب» اثر ماجد علی از کویت

علی به مدت چهار ساعت پیاده روی کرد تا کیبنده، گوریل کوهستانی تقریبا ۴۰ ساله را ملاقات کند. او به یاد می آورد: هرچه بیشتر صعود می کردیم، هوا گرمتر و مرطوب تر می شد. با شروع بارش باران سرد، کیبنده در فضای باز باقی ماند و به نظر می رسد از دوش گرفتن زیر باران لذت می برد. گوریلهای کوهی زیر گونه گوریل شرقی هستند و در ارتفاعات بالای ۱۴۰۰ متر در دو جمعیت جداگانه یافت می شوند: در آتشفشان ویرونگا و منطقه بوندی. آنها با از بین رفتن زیستگاه، بیماری و شکار غیرقانونی در خطر انقراض هستند.
عکس: ماجد علی/عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱ 

برنده  بخش زیر آب
«آفرینش»، اثر لوران بالستا از فرانسه

سه گروه استتاری ماهیها ابری شیری رنگ از تخمک ها و اسپرم را به جا می گذارند. بالستا و تیمش به مدت پنج سال به این تالاب سر زدند و شب و روز غواصی می کردند تا شاهد تخم ریزی سالانه ماهیهای گرمسیری استتاری باشند. پس از تاریکی کوسه های صخره ای که ماهی را شکار می کردند نیز به این جمع پیوستند. تخم ریزی در ماه کامل در ماه جولای(تیرماه) اتفاق می افتد، زمانی که حداکثر ۲۰۰۰۰ ماهی در فاکاراوا در یک کانال باریک و جنوبی که تالاب را به اقیانوس وصل می کند جمع می شوند. صید بی رویه این گونه ماهی را تهدید می کند، اما در اینجا ماهی ها در یک ذخیره گاه زیست کره محافظت می شوند.
عکس: لوران بالستا/عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده جایزه پورتفولیو
رو در رو، اثر آنجل فیتور، اسپانیا

دو ماهی سیچلاید نر بر سر صدف حلزون در دریاچه تانگانیکا با هم درگیر می شوند. در داخل پوسته نیمه مدفون یک ماده آماده تخم گذاری وجود دارد. به مدت سه هفته، فیتور بستر دریاچه را زیر نظر داشت و به دنبال چنین صحنه ای بود. گاز گرفتن و هل دادن تا زمانی ادامه می یابد که ماهی ضعیف تر جای خود را واگذار می کند. دریاچه تانگانیکا محل زندگی بیش از ۲۴۰ گونه ماهی سیچلاید است. اما این اکوسیستم باورنکردنی در معرض تهدید پساب های شیمیایی ناشی از کشاورزی، فاضلاب و بهره برداری بیش از حد از طریق تجارت ماهیان زینتی غیرقانونی است.
عکس: آنجل فیتور/ عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده بخش تالاب ها
جاده خرابکاری، اثر خاویر لافونته از اسپانیا

خط مستقیم و بریده بریده از جاده ها در پیچ های چشم انداز تالاب. لافوئنته با مانور پهپاد خود و دوربین شیب دار، با چالش های نور خورشید منعکس شده از آب و شرایط نوری در حال تغییر روبرو شد. این جاده که تالاب را به دو قسمت تقسیم می کند، در دهه ۱۹۸۰ برای دسترسی به ساحل ساخته شد. تالاب جزر و مدی محل زندگی بیش از ۱۰۰ گونه پرنده است که در بین آنها عقاب دریایی مهاجر و پرنده های زنبورخوار  هستند.
عکس: خاویر لافونته/عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده بخش اقیانوس ها
نابودی شیرخوارگاهها، اثر جنیفر هیز از آمریکا

فوک ها و توله هایشان و زاد و ولدی که متاثر از ذوب شدن یخ های دریا شده در این تصویر به ثبت رسیده است. پس از طوفان، ساعتها جستجو با هلیکوپتر طول کشید تا این یخ شکسته دریایی را که به عنوان سکوی زایمان توسط فوک های گونه هارپ استفاده می شد، پیدا کرد. او می گوید: این نبض زندگی بود که دیدنش نفس آدم را حبس می کرد! هر سال پاییز، فوک های هارپ از قطب شمال به مناطق پرورش و زاد و ولد مخصوص خود مهاجرت می کنند و تولد را تا زمان شکل گیری یخ دریا به تأخیر می اندازند. زندگی فوک ها کاملا به یخ بستگی دارد، به این معنی که تعداد جمعیت آنها قطعا تحت تأثیر بحران آب و هوا قرار می گیرد.
عکس: جنیفر هیز/عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده بخش حیات وحش شهری
اتاق عنکبوت، اثر گیل ویزن، از کانادا

ویزن یکی از سمی ترین عنکبوت های جهان را پیدا کرد، عنکبوتی سرگردان برزیلی که از بچه اش در زیر بدن خود محافظت می کند. او قبل از انتقال ایمن عنکبوت غول آسا به خارج از منزل، از این حشره که به اندازه انسان است، عکس گرفت. عنکبوت های سرگردان برزیلی شب ها در جستجوی طعمه هایی مانند قورباغه ها و سوسک ها در کف جنگل ها پرسه می زنند. سم آنها برای پستانداران، از جمله انسان کشنده است، اما کاربردهای دارویی نیز دارد.
عکس: گیل ویزن/عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده جایزه عکاسی خبری
لمس درمانی، از مراقبت های اجتماعی، اثر برنت استیرتون از آفریقای جنوبی

مدیر مرکز توانبخشی لویرو پریمِیت، در کینشازا، شامپانزه ای را که بر اثر تجارت گوشت حیوانات وحشی، والدینش را ازدست داده را در آغوش می گیرد. شامپانزه های جوان برای تسکین آسیب های روحی و جسمی به صورت فردی مراقبت می شوند. این شامپانزه ها خوش شانس هستند، زیرا از هر ۱۰ شامپانزه یتیم کمتر از یکی نجات می یابد. بسیاری از مردم از پروتئین و گوشت حیوانات وحشی استفاده می کنند یا برای کسب درآمد به این کار روی می آورند. بسیاری از کارکنان این مرکز از بازماندگان درگیری نظامی در جمهوری دموکراتیک کنگو هستند.
عکس: برنت استیرتون/عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده عکاسی خبری
فیل در اتاق، اثر آدام آزوِل از استرالیا

بازدیدکنندگان باغ وحش استرالیا در حال تماشای یک فیل جوان در زیر آب هستند. آزوِل از این صحنه ناراحت شد و سازمان هایی که نگران رفاه فیل های اسیر هستند می گویند نمایش هایی از این دست رفتارهای غیر طبیعی را تشویق می کند. در تایلند، اکنون تعداد بیشتری فیل در اسارت وجود دارد تا در طبیعت. با شیوع بیماری همه گیر کرونا، گردشگری در حال سقوط است و  پناهگاه های فیل ها پر از حیواناتی می شوند که صاحبان آنها دیگر نمی توانند از آنها مراقبت کنند.
عکس:  آدام آزوِل/عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده بخش هنرمندی در طبیعت
صحنه مسحور کننده، اثر الکس موستارد از انگلستان

ماهی شبح در میان بازوهای ستاره دریایی پردار مخفی شده است. موستارد همیشه می خواست این تصویر را از یک بچه شبح ماهی بگیرد، اما معمولاً فقط شبح ماهی های بالغ تیره تری را با ستارگان پرهای همسان پیدا می کرد. تصویر او باعث ایجاد سردرگمی می شود که شکارچی در مواجهه با این کلیدوسکوپ رنگ و طرح ممکن است با آن روبرو شود. رنگهای بلند این بچه شبح ماهی نشان می دهد که در ۲۴ ساعت گذشته بر روی صخره مرجانی فرود آمده است. در یکی دو روز، الگوی رنگ آن تغییر می کند و باعث می شود با ستاره پر ترکیب شود.
عکس: الکساندر موستارد/عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده عکاسی گروه سنی ۱۵ تا ۱۷ سال
زاغ پرنده، اثر لاسه کارکلا از فنلاند

زاغ سیبری به بالای درخت صنوبر پرواز می کند تا غذای خود را ذخیره کند. لاس می خواهد در عکس خود از زاغ، مقیاس کوچکی را در میان صنوبر نشان دهد. او از تکه های پنیر برای عادت دادن زاغ ها به دوربین کنترل از راه دور خود و تشویق آنها در یک مسیر خاص پرواز استفاده کرد. زاغ سیبری از درختان قدیمی به عنوان انبار ذخیره غذا استفاده می کند. بزاق چسبناک آنها به این گونه پرنده کمک می کند تا مواد غذایی مانند دانه ها، انواع توت ها، جوندگان کوچک و حشرات را در حفره ها و شکاف های پوست و در میان گلسنگ های آویزان بچسباند.
عکس: لاسه کارکلا/ عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده عکاسی گروه سنی ۱۱ تا ۱۴ سال
پرنده و آفتابگردان، اثر آندرس لوئیس دومینگز بلانکو از اسپانیا

با تاریک شدن هوا در پایان یک بعدازظهر گرم ماه می، توجه آندرس به چکاوکی که از گلی به گل دیگر در حال حرکت بود جلب شد. آندرس از مخفیگاهش در ماشین پدرش، از این پرنده آوازه خوان که به آن لقب، «پادشاه قلمرو» نام می برد، عکس گرفت. چکاوک آوازه خوان یکی از بیش از ۴۰۰ گونه پرنده آوازخوان هستند که به چکاوک های قدیمی جهان معروف هستند و هر کدام دارای آهنگ متمایزی هستند. آهنگ یک چکاوک خوش آهنگ، چهچهه ای دلپذیری است، که بدون تقلید از دیگر چکاوک ها و در تنوع و تفاوتی زیبا به گوش می رسد.
عکس: آندرس لوئیس دومینگز بلانکو/عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

برنده گروه سنی ۱۰ سال و کمتر
خانه گنبدی، اثر ویدیون آر هبار  از هند

ویدون عنکبوت چادری را تماشا می کند در حالی که توک توک(موتور سه چرخه) در حال عبور است. او در کاوش در پارک موضوعی محلی، تار عنکبوت را در شکافی در دیوار پیدا کرد. موتور سه چرخه در پس زمینه تداعی کننده رنگ های یک رنگین کمان است و به صحنه عنکبوت و تارهایش زیبایی منحصر به فردی داده است. عکاس، رنگ های رنگین کمان را برای ایجاد حرکت ابریشمی عنکبوت فراهم کرد. عنکبوت های چادری کوچک هستند. این یکی دارای پاهای کمتر از ۱۵ میلی متر بود. آنها گنبدهای نچسب و مشبک می بافند که با شبکه های درهم تنیده ای از نخ ها بافته شده که فرار طعمه را دشوار می کند. این عنکبوت ها  هر روز به جای چرخاندن تارهای جدید، تورهای موجود را تعمیر می کنند.
عکس: ویدیون آر هبار /عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۱

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *