ناگفته های خسرو معصومی از سیامک اطلسی

ناگفته های خسرو معصومی از سیامک اطلسی و رفاقت سر فیلم بیضایی

 

آشنایی سیامک اطلسی و خسرو معصومی در فیلم «سفر» بهرام بیضایی اتفاق افتاد و از آن پس این دو دوستان نزدیکی شدند و حالا خسرو معصومی کارگردان گزیده‌کار سینما ازدرگذشت دوست دیرین خود بسیار اندوهگین است.

معصومی در پاسخ به ایسنا که خواستار گپ و گفتی کوتاه درباره سیامک اطلسی است، می‌گوید: به خاطر این اتفاق حال خوشی ندارم اما به دلیل دوستی با سیامک هر کاری لازم باشد، انجام می‌دهم.

و سخنش را این گونه ادامه می‌دهد: سیامک بسیار فعال بود در چند حوزه کار می‌کرد؛ دوبلور خیلی خوبی بود و در زمینه نوشتن هم چندین فیلمنامه سینمایی و تلویزیونی داشت اما در ذهن عموم تماشاگران به عنوان بازیگری شاخص نقش بسته است بویژه حضورش در فیلم‌های بهرام بیضایی همچون «چریکه تارا» و «شاید وقتی دیگر» بسیار به یاد ماندنی است.

معصومی سپس دوستی خود را با سیامک اطلسی در فیلم «سفر» بیضایی یادوری می‌کند و می‌افزاید: در این فیلم دوستی ما شکل گرفت و بعدا نقش اصلی فیلم خودم «دوران سربی» را به او سپردم که به باور بسیاری، یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های اوست. واقعیتش این است که اول با تردید این پیشنهاد را مطرح کردم ولی وقتی نتیجه کار را روی پرده دیدم، بسیار درخشان بود همچنانکه سیامک بعد از آن هم در فیلم «آن سوی آتش» کیانوش عیاری بسیار خوش درخشید.

تیزر فیلم سینمایی دوران سربی به کارگردانی خسرو معصومی با بازی زنده یاد سیامک اطلسی

 

این فیلمسازی درباره فعالیت‌های اطلسی در حوزه نویسندگی و کارگردانی هم توضیح می‌دهد: در این دو حوزه هم کار می‌کرد ولی مانند بازیگری موفق نبود. خودش هم باور داشت که عمده توانمندی‌اش در زمینه بازیگری است . فرقی نمی‌کرد نقشی کوتاه یا بلند را بازی کند، او در هر حال بازیگری توانمند بود و می‌توان درباره بازیگری او ساعت‌ها سخن گفت.

پوستر فیلم سینمایی دوران سربی

 

معصومی فعالیت‌های اطلسی را در زمینه دوبله هم یادآوری می‌کند و می‌گوید: صدای بسیار خوبی داشت و همین موضوع در ایفای نقش هم موثر بود و به او کمک می‌کرد.

این فیلمساز در پاسخ به این پرسش که چرا سیامک اطلسی برغم توانایی‌های متعدد خود در زمینه بازیگری سینما هم چندان پرکار نبود، توضیح می‌دهد: بازیگری گزیده‌کار بود و دوست نداشت در هر نقشی بازی کند. اما وقتی سن بالا می‌رود، آدمی ناچار است برای گذران زندگی به بعضی امور تن بدهد و سیامک هم ناچار شد در بعضی پروژه‌ها و سریال‌ها کار کند . با این حال همیشه به خودش امیدوار بود و دوست داشت تجربه‌هایی موفقیت‌آمیز از سر بگذارند.

سیامک اطلسی، بازیگر، کارگردان ، دوبلور و فیلمنامه‌نویس امروز، چهارم مهر ماه بر اثر کرونا درگذشت. او متولد سال ۱۳۱۵ بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *