نمایش چهره رنجور نه غم‌انگیز مردم افغانستان

عکاس افغانستانی با مهر مطرح کرد؛

نمایش چهره رنجور نه غم‌انگیز مردم افغانستان

نمایش چهره رنجور نه غم‌انگیز مردم افغانستان/ خوانش جدید آثار هنری

فاطمه اکبری از هنرمندان افغانستانی حاضر در نمایشگاه «هم‌خانه» معتقد است خوانش آثار هنرمندان افغانستانی متأثر از شرایط و موقعیت جدید افغانستان خواهد بود.

فاطمه اکبری هنرمند عکاس افغانستانی مقیم ایران که در نمایشگاه «هم‌خانه» خانه هنرمندان ایران حضور دارد، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره علت حضور خود در این نمایشگاه توضیح داد: من با ۵ عکس در این نمایشگاه حضور دارم. همچنین پدرم و خواهرم نیز از هنرمندان حاضر در نمایشگاه «هم‌خانه» هستند. پدرم محمدموسی اکبری در سال ۶۵ از دانشگاه تهران در رشته گرافیک فارغ‌التحصیل شده است و ما ساکن ایران هستیم. من ۱۵ سال است که به هنر عکاسی مشغول هستم.

وی گفت: طی چند سفری که به افغانستان داشتم سعی کردم چهره رنج‌دیده اما نه به معنای سراسر غم‌انگیز مردم افغانستان را نشان دهم. برای مثال در یکی از کارهایم که زنی میان دو ستون آسیب دیده از جنگ با برقعی آبی رنگ به تصویر کشیده شده است، مفهوم زن برایم اهمیت داشت، ضمن اینکه تلاش و صبر کردم تا ابر نیز میان دو ستون قرار بگیرد و عکاسی کنم.

این هنرمند با اشاره به شرایط و موقعیت جدید افغانستان، خوانش آثار هنرمندان این کشور را متأثر از شرایط کنونی دانست و تصریح کرد: مشکلاتی همیشه بوده و هست اما به اعتقاد من، با توجه به شرایط کنونی افغانستان شاید برداشت‌های جدید و درک دیگری نیز از آثار صورت بگیرد و این کارها مفاهیم خود را بیشتر بروز بدهند. برای مثال در یکی از عکس‌ها که نمایشی از جشن باستانی نوروز و به طور کلی بر اشتراکات فرهنگی افغانستان با ایران تاکید دارد، بیلبوردها به زبان فارسی معرفی کننده مسائلی در افغانستان است و به طور کلی عکس‌های شرایط اجتماعی را بهتر به تصویر می‌کشند.

وی در پایان با اشاره به سوژه‌های عکاسی‌اش در ایران گفت: وقتی در ایران هستم غالباً طبیعت را برای سوژه عکاسی‌ام انتخاب می‌کنم اما در سفر به افغانستان بیشتر به سراغ سوژه‌های اجتماعی می‌روم.

نمایش چهره رنجور نه غم‌انگیز مردم افغانستان/ خوانش جدید آثار هنری

نمایشگاه «هم‌خانه» به کوشش هنرمندان افغانستانی مقیم ایران و حمایت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران و همکاری خانه هنرمندان ایران از ۱۶ تا ۲۶ مهر در دو گالری استاد ممیز و زمستان خانه در جریان برگزاری است و همه روزه (به جز شنبه‌ها) از ساعت ۱۵ تا ۲۰ از علاقه‌مندان به هنرهای تجسمی میزبانی می‌کند.

نمایشگاه «هم‌خانه» با نمایش ۶۸ اثر از ۱۶ هنرمندان در رشته‌های مختلف نقاشی، مجسمه، عکس، مینیاتور و نگارگری و… درحال برگزاری است. محمدحسین احمدی، محمد ارزگانی، زهرا اسماعیلی، بتول اکبری، محمدموسی اکبری، ثریا جعفری، بتول رحیمی، زارا رسولی، حمیده سهرابی، شکیلا عالمی، علیخان عبداللهی، بهرامشاه محمودی، حکیمه قنبری، محمدمهدی میرزایی و فاطمه میرزایی دیگر هنرمندان شرکت کننده در این رویداد هستند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *