• صفحه اصلی
  • >
  • خبر
  • >
  • نقاشی‌های دیجیتال علیرضا ذاکری در حوزه هنری به نمایش در می‌آید

نقاشی‌های دیجیتال علیرضا ذاکری در حوزه هنری به نمایش در می‌آید

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، نمایشگاه «ضیافتِ خط، رنگ، نقش» شامل ۴۲ اثر از مجموعه نقاشی‌های دیجیتال علیرضا ذاکری است که در رسانه‌ها منتشر شده‌اند. این نمایشگاه روز دوشنبه ۲۹ آذرماه ساعت ۱۴ در گالری عالی حوزه هنری افتتاح می‌شود.

عموم علاقه‌مندان می‌توانند از ۳۰ آذر ماه تا ۷ دی‌ ماه از نمایشگاه «ضیافتِ خط، رنگ، نقش» دیدن کنند.

علیرضا ذاکری نقاش، طراح و کارتونیست متولد سال ۱۳۴۷ در شهر گرگان است. وی فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۶۲ به شکل حرفه‌ای با نقاشی و خوش‌نویسی آغاز کرد و از سال ۶۶ به مدت یک دهه، طراحی و نقاشی را به شکل آکادمیک نزد هادی تقی‌زاده گذراند. اولین نمایشگاه آثار علیرضا ذاکری در سال ۱۳۶۶ در مشهد، نمایشگاه عکاسی مستند اجتماعی بود. وی در اواخر دهه ۶۰ به هنر کاریکاتور روی آورد و آغاز فعالیت کارتون مطبوعاتی او از سال ۱۳۷۲ با دبیری کاریکاتور و گرافیک روزنامه قدس بود. راه‌اندازی گروه کاریکاتور خبرگزاری فارس از جمله دیگر اقدامات اوست. وی علاوه بر نوشتن مقالات تخصصی کاریکاتور، تصویرسازی برای روزنامه‌ها و مجلات، طراحی چند صد جلد کتاب در حوزه ادبیات، طراحی پوستر و …، داوری جشنواره بین‌المللی کاریکاتور کتاب، آیات شیطانی، وال استریت و جشنواره‌های متعدد داخلی و خارجی گرافیک را در کارنامه خود دارد.

آثار او در جشنواره‌های معتبر کاریکاتور حضور یافته و جوایزی در زمینه کاریکاتور و گرافیک از کشورهای ژاپن، چین، مقدونیه انگلیس و ایران دریافت کرده است. از آخرین جوایز ذاکری، کسب جایزه طوبای زرین از نهمین جشنواره تجسمی فجر در سال ۱۳۹۵ و جایزه و مدال زرین بخش نقاشی پنجمین جشنواره هنر مقاومت در سال ۱۳۹۷ بوده است.

ذاکری در سال ۱۳۹۰ نشان درجه ۲ هنری را از وزارت ارشاد دریافت کرد. مجموعه کاریکاتورهای «مویه‌هایی در باد» با موضوع دفاع مقدس از مهم‌ترین آثار ذاکری به شمار می‌رود.

ذاکری معتقد است هنرمندان تجسمی باید در زمینه‌های مختلف هنری صاحب تخصص جدی باشند تا بتواند آثار بینارشته‌ای خلق کرده و سبک‌های جدید هنری را ابداع کنند. از همین رو، ذاکری در کنار فعالیت حرفه‌ای در نقاشی، سال‌ها در زمینه گرافیک، طراحی، عکاسی، تصویرسازی، خوشنویسی و رشته‌های دیگر تجسمی مطالعه داشته و صاحب اثر است. وی همچنین با دست به قلم شدن، آثاری در زمینه شعر دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *